Türkülere Konu Olan KERNEK Yeniden Malatya'lıların Hizmetinde

Türkülere Konu Olan KERNEK Yeniden Malatyalıların Hizmetinde

PAYLAŞ
Türkülere Konu Olan KERNEK Yeniden Malatya'lıların Hizmetinde
Türkülere Konu Olan KERNEK Yeniden Malatyalıların Hizmetinde
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Malatya tarihinde önemli bir yere sahip olan Kernek Meydanı yapılan düzenlemelerin ardından gerçekleştirilen açılış töreniyle yeniden halkın hizmetine sunuldu. 
29 Ekim Cuma günü Malatya Protokolünün katılımı ile gerçekleştirilen açılış törenine onbinlerce Malatyalı katıldı. Havai Fişek gösterisinin ardından gerçekleştirilen protokol konuşmaları sonrasında açılış kurdelesi kesilerek Kernek Meydanının açılışı gerçekleştirildi.  

KERNEK MEYDANI MALATYA TARİHİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
Malatya tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Türkülere konu olan Kernek Meydanını yeni yüzüyle vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Başkan Gürkan yaptığı konuşmada, “ Türkülere konu olan, Malatya, Malatya bulunmaz eşin, gönülleri coşturur ayla güneşin. Anam anam kernekli misin. Kerneğe gelmeye yeminli misin. Kernek meydanı, kernekte akan suyumuzun hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Kernek Meydanı açılışımızın Cumhuriyet Bayramımızın 98.yıldönümüne nasip olması bizim için ayrı bir mutluluktur. Cumhuriyet bizden irfanı hür, fikri hür, vicdanı hür nesiller ister. Bizlerin, Cumhuriyetimizi muasır medeniyetin üzerine çıkarmamız lazım. Dün bu topraklarda atalarımız medeniyet destanları yazdılar. Yine dün bu topraklarda atalarımız kahramanlık destanları yazdılar. Atalarımız dün bu topraklarda ilim irfan destanları yazdılar. Medeniyet destanları yazdıkları UNESCO tarafından da tescil edildi. Biz Malatya’yı tarif ederken, insanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri diyoruz. UNESCO Temmuz ayında toplandığında Anadolu insanlık medeniyetinin başladığı yerdir dedi. 
Battalgaziler, Hüseyingaziler, Hasangaziler 1071 yılından dört yüz yıl önce Anadolu’nun fethini başlattılar. İşte Anadolu’yu Anayurt yapan o kahramanlar kahramanlık destanı yazdılar. Yine Anadolu’yu irşad eden Mevlanalar, Sadrettin Koneviler, İbni Arabiler de ilim irfan destanı yazdılar. Dün atalarımız kahramanlık, ilim irfan ve medeniyet destanları yazarken bizlerde şehr-ül emin olarak memleketimizde hizmet destanları yazacağız. Biz, Malatya Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak diyoruz. Malatya dünyanın parlayan yıldızı olacak dediğimizde de sanki hevesle söylenen bir ifadeymiş gibi şaşırıyorlar. Asla böyle değil. Biz buna adımızın Selahattin olduğu gibi inanarak söylüyoruz. Bugün Malatya Türkiye’de en fazla yatırım yapan belediyedir. Hizmet destanları yazılıyor. 12 bin 313 km2 alanın her tarafı şantiyedir. İşte bunlardan biri de Kernek Meydanıdır. Biz atalarımızın mirasına sahip çıkarken nasıl ki atalarımız medeniyet, ilim irfan ve kahramanlık destanları yazdıysa bizde bu dönemde hizmet destanları yazmakla mükellefiz ve buna mecburuz. 
Cumhuriyetimizin 98. Yıldönümünü kutluyorum. Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasını temenni ediyorum. Kernek Meydanının da Malatya’mıza, Kerneklilere, hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

MALATYA DENİNCE AKLA KERNEK GELİR
Malatya denince akla Kernek Meydanının geldiğini belirten MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, “Malatya denilince akla gelen üç önemli yerden biri olan Kernek Meydanının yeniden düzenlenmesi ve halkımıza sunulmasının heyecanını yaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramımızın 98. Yıldönümünde önemli bir günde bizlere bu mutluluğu yaşattığı için Sayın Selahattin Gürkan Başkanıma ve emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de Malatya’mızın gelişmesi ve kalkınması açısından Selahattin Başkanımızın ve ilçe belediye başkanlarımızın katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur. Bizde kendilerinin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi. 

KERNEK MEYDANIMIZ HAYIRLI OLSUN
Malatya Büyükşehir Belediyesinin Malatya’nın her noktasında çalışmalarının devam ettiğini belirten AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, “ Cumhuriyet Bayramımızın mutluluğunu yıllardır özlemle beklediğimiz Kernek Meydanının açılışıyla taçlandırıyoruz. İki mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Kernek Meydanımız hayırlı uğurlu olsun. Başta emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Sadece Kernek Meydanının düzenlenmesi değil şu anda Malatya’mızın tüm kırsal mahalleleri dâhil çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyemiz alt ve üst yapı yatırımlarıyla hemşerilerimize hizmet götürüyor. İnşallah bu hizmetleri devamını da hep birlikte yaşayacağız” dedi.  

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN