Eğitim

Lise öğrencilerine üniversite hayatını online deneyimleme fırsatı Lise öğrencilerine üniversite hayatını online deneyimleme fırsatı
Liseye giriş sınavına koronavirüs etkisi Liseye giriş sınavına koronavirüs etkisi
Tuzla Belediyesi, YKS ve LGS derslerini dijital ortama taşıdı Tuzla Belediyesi, YKS ve LGS derslerini dijital ortama taşıdı
ÖSYM yeni KPSS tarihini duyurdu ÖSYM yeni KPSS tarihini duyurdu
EKG Derneği Üyesi Eğitimci-Yazar Selami Danışmanoğlu'ndan Çocuklara Sürpriz EKG Derneği Üyesi Eğitimci-Yazar Selami Danışmanoğlu’ndan Çocuklara Sürpriz
Tavuk kovalayarak UNESCO'nun gözüne girdiler Tavuk kovalayarak UNESCO'nun gözüne girdiler
Sınavlar Ertelendi Sınavlar Ertelendi
Uzaktan eğitim programı açıklandı Uzaktan eğitim programı açıklandı
9 Sınavın Tarihi Ertelendi 9 Sınavın Tarihi Ertelendi
İlkokul ve Ortaokul İnşaatı Protokolü İmzalandı İlkokul ve Ortaokul İnşaatı Protokolü İmzalandı
İletişim Lisesi, Sınavla Öğrenci Alacak İletişim Lisesi, Sınavla Öğrenci Alacak
Okullardaki Tüm Sosyal Etkinlikler İptal Edildi Okullardaki Tüm Sosyal Etkinlikler İptal Edildi
Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi, Fen Lisesine Dönüştürüldü Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi, Fen Lisesine Dönüştürüldü
Madde bağımlılığı yaşı 10'a kadar düştü Madde bağımlılığı yaşı 10'a kadar düştü
Öğrenciler robotik yarışmasında Türkiye'yi ABD'de temsil edecek Öğrenciler robotik yarışmasında Türkiye'yi ABD'de temsil edecek
'Beyin'20' kapılarını öğrencilere açtı 'Beyin'20' kapılarını öğrencilere açtı
Sağlıklı Bir Toplum İçin Hepimize Ciddi Görevler Düşüyor Sağlıklı Bir Toplum İçin Hepimize Ciddi Görevler Düşüyor
Başkan Güder'den Milli Eğitim Müdürü Tatlı'ya Ziyaret Başkan Güder’den Milli Eğitim Müdürü Tatlı’ya Ziyaret
Çocuklar 3D maketlerle iç organları tanıyor Çocuklar 3D maketlerle iç organları tanıyor
Eğitim Haberleri

Lise öğrencilerine üniversite hayatını online deneyimleme fırsatı

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitime geçen ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere, üniversite derslerini deneyimlemeleri için Türkiye'de ilk kez gerçekleşecek olan 'BAU Open Class' sistemiyle eğitim vermeye hazırlanıyor.

Liseye giriş sınavına koronavirüs etkisi

Koronavirüs bu yıl lise ve üniversite sınavına girecek öğrencileri doğrudan etkileyecek. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, 'LGS kapsamındaki merkezi sınav sadece birinci dönem müfredatından yapılacak' açıklamasının ardından lise sınavına girecek adaylara tavsiyelerde bulunan Mektebim Koleji Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Erdem Çıplak, koronavirüs nedeniyle 16 Mart tarihinden itibaren tedbir uygulamaları kapsamında okullarda yüz yüze eğitimlere son verildiği ve uzaktan eğitim uygulamasına geçildiğini belirtti.

Tuzla Belediyesi, YKS ve LGS derslerini dijital ortama taşıdı

Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele kapsamında TUZGEM ve bilgi evlerinde derslerin iptal edilmesi sonrasında, videoya kaydedilen dersler Tuzla Belediyesi Youtube kanalında yayına alındı. Böylece üniversiteye hazırlanan öğrenciler gibi LGS'ye hazırlanan öğrenciler de, Tuzla Belediyesi Youtube sayfasındaki dersleri takip ederek sınav hazırlıklarını sürdürebilecek.

ÖSYM yeni KPSS tarihini duyurdu

Corona virüsü salgını nedeniyle ÖSYM 2020'nin sınav takvimini yeniden belirledi. KPSS Alan Bilgisi Testi 12-13 Eylül'de, Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 6 Eylül'de yapılacak. İşte KPSS erteleme açıklamasına dair detaylar.

EKG Derneği Üyesi Eğitimci-Yazar Selami Danışmanoğlu’ndan Çocuklara Sürpriz

Elazığ Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği üyesi aynı zamanda Hafıza Teknikleri Uzmanı olan eğitimci-yazar Selami Danışmanoğlu’nun “Akıl Sarayınıza Hükmedin” adlı Hafıza Teknikleri kitabı çıktı.

Tavuk kovalayarak UNESCO'nun gözüne girdiler

UNESCO tarafından ilan edilen 14 Mart Dünya Matematik Günü nedeniyle her yıl yapılan kutlamalara bu sene yenisi eklendi. Uluslararası Matematik Birliği tarafından 'Matematik Her Yerde' temasıyla birçok faaliyete imza atıldı. Bu amaçla her ülkenin kendi diliyle matematiğin nerede olduğunu anlatan 15 saniyelik kısa videolar istendi. Ödüllü projeleriyle adını duyuran Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi de bu küresel harekete çektikleri video ile destek verdi.

Sınavlar Ertelendi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''25 Nisan'da yapılacak İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nı 6 Haziran'a; öğretmen adaylarımızın gireceği ve 25 Nisan'da yapacağımız Adaylık Kaldırma Sınavı'nı 5 Temmuz'a erteledik'' açıklamasını yaptı.

Uzaktan eğitim programı açıklandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA sisteminde eğitimlerin 23 Mart günü saat 09.00'da başlayacağını söyledi.

9 Sınavın Tarihi Ertelendi

ÖSYM, Koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesine yönelik alınan tedbirler kapsamında 9 sınavın tarihini erteledi.

İlkokul ve Ortaokul İnşaatı Protokolü İmzalandı

8 derslikli Çığlık Abuzer Güngör İlkokulu-Ortaokulu İnşaatı Protokolü İmzalandı

İletişim Lisesi, Sınavla Öğrenci Alacak

Necip Güngör Kısaparmak Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, artık sınavla öğrenci alımı yapacak.

Okullardaki Tüm Sosyal Etkinlikler İptal Edildi

MEB, okullarda yapılması planlanan toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinliklerin iptaline ilişkin yazıyı illere gönderdi - Sosyal etkinlikler için yapılan yeni müracaatlara izin verilmeyecek.

Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi, Fen Lisesine Dönüştürüldü

Elazığ Merkez Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi, Fen Lisesine dönüştürüldü.

Madde bağımlılığı yaşı 10'a kadar düştü

Bağımlılığın halk sağlığı sorunu olduğunu dile getiren İstanbul Kent Üniversitesi'nden Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Merve Mamacı, bağımlılığın nedenlerine ve sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Herhangi bir maddeye olan bağımlılığın ekonomik, sosyal, psikolojik ve adli sonuçları olduğunu vurgulayan Mamacı, tütünün diğer maddelere geçişte aracı rol üstlendiğini ifade etti.

'MADDE BAĞIMLILIĞI YAŞI DÜŞTÜ'

Kişilerin duygusal olarak yaşadıkları sorunlarla başa çıkmak için madde kullanımına yöneldiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Merve Mamacı, 'Bağımlılıkta, genetik ve çevresel faktörler, psiko-sosyal nedenler, çocuğun büyüdüğü aile, aile içi şiddet, iletişim kopuklukları etkili oluyor. Kişilerin psikolojik dayanıklılık seviyesi düşükçe bağımlılık geliştirme eğilimleri artıyor. Günümüzde madde bağımlılığı yaşı oldukça düştü. Artık 10 yaşında çocuklar bağımlılık geliştirebiliyor. Çünkü artık çocuklar da maddeyi rahat ve kolay bir şekilde elde edebiliyor' diye konuştu.

ÇOCUKLARLA İYİ İLETİŞİM KURMAK ÖNEMLİ

Çocukların yoğun bir şekilde telefon ve tablet kullandığına dikkat çeken Merve Mamacı, 'Bu mecralardan rol model ediniyorlar, olumsuz birçok örnek var. Bağımlılığı etkileyen faktörlerden biri de sosyal medyadır. Ayrıca yetişkinler de etkileniyor. Çocukların bağımlı olmasını önlemek için onlarla sağlıklı ve iyi iletişim kurmak gerekiyor. Çocuk hata yaptığı zaman ailesiyle konuşabilmeli. Şiddete maruz kalmamalı çünkü şiddete maruz kalan çocuklarda, herhangi bir maddeyi kullanma eğilimi artıyor' şeklinde konuştu.

BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK MÜMKÜN

Bağımlıktan kurtulmak için kişinin isteğinin ve motivasyonunun önemli olduğunu söyleyen Merve Mamacı, 'Kişiler bağımlılıktan tamamen kurtulabilir. Ancak bunun için çok büyük bir istek ve motivasyon içerisinde olması gerekiyor. Bu süreçte kişiye destek olmak ve yüreklendirmek lazım. Tedavi olması için ikna edilmelidir. Bağımlılar aslında maddenin sağlıksız ve zararlı olduğunu bilip kendi çabalarıyla bırakmaya çalışıyorlar. Fakat çoğunlukla bırakamıyorlar, o noktada uzmanlardan yardım almak gerekiyor. Tedavi maddenin türüne, ne kadar kullanıldığına bağlı olarak değişiyor' dedi.

ELEKTRONİK SİGARA ÇÖZÜM DEĞİL

'Bir maddenin bağımlılığından kurtulmak isterken yerine başka bir madde koyuyorsanız eğer başarılı olamazsınız' diyen Mamacı, elektronik sigaranın, sigarayı bırakmaya yardımcı olmadığı yönünde araştırmalar olduğunu vurguladı. Mamacı, 'Hiç sigara kullanmayan kişiler direkt elektronik sigara da içebiliyor. Bu durum da farklı bir bağımlılığa işaret ediyor. Elektronik sigara klasik sigaralar kadar zararlı değil belki ama yine kalp damar hastalıkları, kısırlık gibi sonuçları olduğu yönünde araştırmalar mevcut' diye konuştu.

Öğrenciler robotik yarışmasında Türkiye'yi ABD'de temsil edecek

Ortaokul ve lise öğrencilerinin yarıştığı dünyanın en büyük robotik etkinliği VEX Robotik Yarışması sonuçlandı. Yarışmaya, 40'tan fazla ülkeden 18 bin takım katılarak bin 350 oyun oynandı. Bakırköy Uğur Anadolu Lisesi'nin Script Robotics takımı, ikinci elemeyi de başarıyla geçerek VEX Türkiye Şampiyonası'nda 'en prestijli' ödül olan 'Excellence Award'ı kazandı. Nisan ayında Amerika'da düzenlenecek olan VEX Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanan takım, Amerika'da Türkiye'yi temsil etmek için robotlarını yarıştıracak ve stratejilerini uygulayacak.

'Beyin'20' kapılarını öğrencilere açtı

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan Yeditepe Üniversitesi Sistem Mühendisliği Topluluğu (YUSES) Kulübü, bu yıl on ikicisini düzenledikleri 'Beyin'20' etkinliğiyle öğrenciler ve çeşitli firmalardan üst düzey yöneticileri bir araya getiriyor.

Toplam 47 haber.