RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ


Muhterem okuyucularımız! Sohbetimizin konusu:


Rmazan-ı Şerif'in getirdikleri hakkında olacaktır.

 

''Ey Mü'minler!. Sizi, hayat verecek emirlere çağırdıkları zaman Allah'ın ve Peygamber'in davetlerine geliniz, emirlerine boyun eğiniz. Ve biliniz ki Allah insanla kalbi arasında dolaşır. Ve bir gün gelecek Allah'ın huzurunda toplanacaksınız.'' (Enfal Suresi: Ayet: 24.)

Mübarek Ramazan geldi
Samimiyetle Oruç tutan rahmet buldu
Riyakarlar ve Münafıklar mahrum oldu
Devlet malını talan edenler yok oldu
Merhaba ya şehrü Ramazan merhaba.

Oruç tutan yakalamıştır sağlıklı işi
Saadete erer onun her işi
Haram lokma ile ailesinin midesini dolduranların perişandır işi
Bugün Ramazan Orucunun beşi
Merhaba ya şehrü Ramazan merhaba. (Numan Aladağ)
 
Oruç ibadetinin dini hikmetleri ve faydaları:
Allah'ı tanımak ve ona inanmak hayattır. Allah'tan ve onun emirleriden uzak kalmak ise ölümdür. Yerlerin göklerin tek yaratıcısını tanıyan ve ona kulluk eden insan kendisi için manevi ve ebedi bir hayat hazırlığında olur. Böyle insan dünyada huzur ve saadetin tadını çıkarır. Dünya yaşamının devamı olan ahiretteki saadeti daha büyüktür.
 
İnsan oğlu dünyada nimetlere bolluk (Gark) olarak yaratılır. Bu nimetin gerçek sahibini tanıyarak nankörlükten kurtulur. Elbette nimeti verenin, bu nimetler karşılığında bir çok emirleri ve yasakları da olacaktır. Bu doğaldır. İnsan, nimetini vereni idrakında olup tanıdığı müddetçe kıymetli veya tanıdığı bir varlık olur. İşin en önemli tarafı, nimeti vereni tanımadığı veya tanıdığı halde riyakarlık yaparak emir ve yasaklarına uymadığı zaman da nankör olur. Bu faaliyette olanların manevi bir ölüm, kalıcı bir pişmanlıktır.
 
Cenab-ı Allah bizi insan olarak yaratmış, akıl ve fikirle ödüllendirmiş ve sayılmayacak nimetler ihsan etmiştir. Unutmamalıyız ki, sağlıklı ve huzurlu olabilmemiz için bazı emirler vermiştir. Cenab-ı Allah'ın bu emirlerinin adına'' beden-i ve mali ibadet'' diyoruz ki kulluk etmek demektir. Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: '' Yalan sözü,  yalanla iş görmeyi ve haram olan her şeyi terk etmeyenin yeme ve içmesini bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur.'' buyuruyor.
 
Allah'ın her emrinde bizler için huzur ve sağlık vardır. Kul, ibadet ederek Allah'a tazyimde (Yüceltmek) bulunur. İbadet etmenin faydaları kulun kendi tasarrufundadır.
 
Oruç ibadeti de Allah'ın bizlere her 12 ayın bir ayında tutmamızı emrettiği önemli bir ibadettir ve hayatımız için de önemlidir. Bu önemlerin sayılmayacak kadar sevapları çoktur. Araplar: ''Hal sözle anlatılmaz..'' Söylemişlerdir ki buda çok doğru bir atasözüdür. Oruç ibadetinin güzellikleri ve sevapları da sözle izah edilmez ve ne kadar izah edilirse yine eksik olur. Ancak riyakarlık, ve her türlü haram olan işlerden ve gösterişten uzak olup, Allah için orucunu tutanlar, bu manevi zevki bizzat tadanlar hikmet ve güzelliklerini anlatmakta gecikmezler.
 
Sadakat ve samimiyetle Müslümanım diyebilenler, şöyle düşünebilir: ''Acaba aç ve susuz kalmanın güzelliği ve faydası neresinde??..'' Evet, aç ve susuz kalmak güzel değildir. Ama onun bize sağladığı o kadar çok maneviyat teşkil eden tarafı vardır ki işte onlar güzeldir.
 
 
Oruç tutarak sevaplarına nail olabilmenin esasları nelerdir? Allah'a inanan ve onun emirlerine boyun eğen insan bunu kendi nefsinde tatbik edeceği için hemen anlar. Madem ki Allah'ın emirlerinde hayat vardır, o halde Ramazan da tuttuğumuz orucun da bizler için manevi değerlerinde önemli bir yaşam var demektir.
 
Muhasebe-i Nefis
Allah'a inanan bir insan, bir iş yaptıktan sonra vicdanında heyecan duyar, bunun için muhasebe-i nefis en iyi bir devadır. Yaptığı iş hayırlı ise bir zevk-i vicdani, şer ve haram ise bir azabı içten hisseder. bir Müslüman her günün davranışlarını ölçmeli ve kendisi hakkında ilk hükmü kendisi vermelidir. Bir Müslüman vicdanına danışarak vermiş olduğu hükme göre çıkar amaçlı haram yemeye odaklandıysa Allah'tan korkmalı ve utanmalıdır. İyilik yaptı ise Allah'a şükretmelidir.  Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde ''Kendin için her neden hoşlanmaz isen başkaları için de o şeyi isteme. Kısacası nefsinin kabul etmediği bir şeyi başkalarına kabul ettirmeğe çalışma''  buyurmuşlardır.
 
Oruç: İnsanlara nizam ve intizamı öğretir. Tahammüllü ve sabırlı kılar. Mahrumyetlere katlanmaya alıştırır, sefahatı önler, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır, nefse hakimiyeti sağlar, merhamet ve şefkat hislerini çoğaltır. Helal olarak elde ettiği kazancı ile yardıma ihtiyacı olanlara yardım etme duygusunu arttırır. Bu insanın yaratılışından gelen özelliğin verdiği ferahlık ve manevi sevinç etkisiyle yoluna devam eder.

Hindistan-Rajasthan da, Müslümanların İftar çorbası tarifi:
Malzeme 6 Kişilik: 1- İki su bardağı rendelenmiş havuç. 2- Bir su bardağı rendelenmiş soğan. 3- Yarım su bardağı soyulmuş-rendelenmiş elma. 4- Bir Türk kahvesi fincanı taze Zencefil rendesi. 5- Yarım limon kabuğu rendesi. 6- Bir çay bardağı rendelenmiş patates. 7-Birer yemek kaşığı Domates ve Biber salçası,  Bir tatlı kaşığı karabiber, Bir yemek kaşığı toz kekik, Bir tatlı kaşığı nane, yeterince tuz.  8- İki litre su ve isteğe bağlı yeterince tereyağı veya Zeytinyağı.

Hazırlanışı: Rendelenmiş Havuç, Soğan Elma, Limon kabuğu rendesi ve Patatesi,  tabanı Zeytinyağı ile yağlanmış tencereye koyun ve üzerine iki litre suyu ve salçaları ilave edip kaynatın. Kaynamaya başlayınca, istediğiniz yağı-Karabiber-Kekik-Nane-Tuz'u ilave edip, 10 dakika daha kaynattıktan sonra çorbanız hazırdır.
NOT: Bir Türk kahvesi fincanı rendelenmiş taze Zencefili, önce iki su bardağı suyu bir cezveye koyup Zencefili 20-25 dakika kaynatın. Sonra havuç soğan ve diğe malzemelerle birlikte tencereye koyun. Zencefilin önce kaynatılmasının sebebi: Zencefil ne kadar kaynar ise, aroması daha çok çözülmüş olur ve yemekler daha çok lezzetli olur.
Bu çorba, Oruçluların bağırsak tembelliği sorununu giderir. Çünkü lif oranı yüksektir. Ramazan da, en büyük sorun bağırsak tembelliğidir. Bağırsak tembelliği, bir çok hastalığa davetiye çıkaran bir illettir. Dikkat edilmesi gereken en önemli sağlık sorunudur.
 
 NOT: Ramazan'nın her günü, imkanlarınız dahilinde ihtiyaç sahiplerine sadaka vermeyi alışkanlık haline getiriniz.
 
Dua: Maddi veya manevi bir sıkıntıdan kurtulmak, yahut Allah'tan bir şey dilemek için Cenab-ı Allah'a yapılan müracaattır.  Dua, ibadetlerin iliğidir, Dua, kaza belaları önler. Yeter ki biz Müslümanların gösterilen yolda yürüyelim ve insanlıkla bağdaşmayan hallerden uzak duralım. (Hafız Muhammed Taqi Usmani)

Cenab-ı Allah nice Ramazanlara tekrar nasip edip feyiz ve bereketlerinden faydalanmayı nasip eden kulların kervanına cümlemizi katsın. Amin...
Bi hürmeti seyyidel mürselin
Velhamdu lillahi Rabbil Alemin

 Vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü  ve muhterem okuyucularımızın, hakkın rahmetine kavuşmuş yakınlarını Rahmetle, Gazileri Minnetle Anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

Cenab-ı Allah, böyle mübarek günlerin yüzüsuyu hürmetine, birlik ve beraberliğimizi bozmasın. 

Kaynakça: 
Seyyıid Asaf Ali (Mevlevi) Hindistan' nın tanınmış İlahiyatçı Kur'an- Kerim tercüme profesörü.
Pakistan'nın ünlü din alimlerinden, Kur'an-ı kerim tefsir hocası, Hafız Muhammed Taqi Usmani.
Erzurumlu Hafız Abdullah Aldır Hoca.
İslam Dünyası Yazar: M. Raif Ogan Eylül 1952

numanaladag@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Mar
17Şub
02Şub
25Oca

Kalbinizi Sevin Mercimek Yiyin

05Oca