Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet


Değerli okuyucular,

İçtima-i yaşamın düzgün olması, sağlam temeller üzerine kurulmasına bağlıdır. Bu temel, insanların kalplerine iman duygusu ile atılır, Allah korkusu ile yaşar ve ahlak ile kemalini bulur. 

İmanın ve Allah korkusunun zayıfladığı yerde toplumun huzuru sarsılır.

Bazı yetkililer, Allah korkusu, dürüstlük, Vatan-bayrak sevgisini ruhunda taşıdığını belirterek topluma mesajlar vermektedirler. O zaman, bu mesajları verenler, tasarrufunda olan sorumluluklara göre, mal varlıkları soruluyor mu, sen bu kadar parayı nasıl kazandın? Bir zaman lar tam surat FETÖ denen ''İhanet şebekesi'' taraftarları, siyasette, bürokraside ve her türlü iş kollarında ki, jet gibi yükselmeleri dikkate alınmadı ve o zalimler, Büyük Türk Milletinin bölünmez bütünlüğünü bozma düşünceleri, 15 Temmuz da ki şeytaca faaliyetlerin cezasını, önce Allah belasını verdi. Sonra da Büyük Türk Millitin'nin, birlik-beraberlik ruhu, o zalim Fetö'culara haddini bildirdi. Cenab-ı Allah bir daha bu tür olayları göstermesin.

FETÖ terör örgütü mensuplarının, jet hızı ile yükselen her türlü faaliyetleri kontrol edilseydi, 15 Temmuz olayları olur muydu? Kim ne derse desin, rüşvet alanlar, verenler ve göz yumanların, bu ihanetliklerinin, karşılığını Cenab-ı Allah vermiştir. 

 Mühendis Başbakan Binali Yıldırım, diyor ki: ''Lafla Millilik olmaz.'' ve ayrıca diyor ki: ''Osmanlı tokadını, gidin Afrinde görün.'' Milli seslenişlerini canı gönülden destekliyoruz. 

Mühendis Başbakanımız, yardımcısı Mehmet Şimşek gibi, ''Yolsuzluk yapanların Allah belasını versin.''Milli seslenişine ilaveten, ''Rüşvet yiyenlerin, verenlerin ve rüşvete göz yumanların Allah belasını versin.'' Milli seslenmelere destek verdiğini, ''Gün dostunu düşmanını tanıma günüdür.'' Milli çağrı duygularıyla, söylediği seslenişlerin arkasında olduğunu açıklaması, Türk kamuoyunda büyük destek ve takdir göreceği unutulmamalıdır? 

Herkes iyi bilmelidir ki, bir ülkede rüşvet ile sorunlar çözülüyorsa, "Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde, ''İş ehline verilmediği zaman, kıyameti bekleyin'' buyuruyor." rüşvet hareketliliğine, dur denilmediği müddetçe o ülkelerde, her türlü huzursuzluk ve ahlaksızlıklar durdurulamaz. 

Avrupa ülkeleri ve rüşvet

Avrupa ülkeleri, Türkiye de başta temel gıda, finans, içecek, temizlik ve daha bir çok sektörde faaliyet göstermektedir. Mühendis Başbakan Binali Yıldırım'ın dediği gibi, ''Lafla Millilik olmaz'' seslenişini esas alarak, Ermeni soykırımına destek veren ülkelerin ticari kuruluşlarına ilgi gösterilmemelidir ki, o ''İhanet şebekesi'' Avrupa ülkelerine haddini bildirelim. Devir ekonomik milliyetçilik devridir. 

Avrupa ülkelerinin başka bir şeytanlığı: Avrupa ülkelerinin ticari kuruluşları, binlerce mağaza zincirine sahip mağazalara, Avrupalı firmaların (Yabancı sermayenin) Türkiye de ürettiği ürünlerin, büyük mağazalarda satılması için, raf bedelini önererek %100 yerli sermayeyi zor duruma düşürmek için, ürün hareketliliğine göre yılda yüz binlerce ve milyonlarca lira raf bedeli veriyor. %100 Türk sermayesi olan Türk sanayicisini de raf bedeli şartına zorlayarak raf bedeli şartı ile, Türk sanayicisinin sorunlarını yakinen bilen  mühendis Babakan Binali Yıldırım, haksız rekabet yapıldığının bilincinde midir? Raf bedelinin diğer bir adı da rüşvettir. Onun için raf bedeli konusunu bu yazımızda kısmen de olsa kaleme aldık.

Yetim hakkı:

Cenab-ı Allah Kur'an-ı Kerim'in Nisa Suresi ayet 10 da mealen: ''Gerçekten yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, karınlarını ancak bir ateş yemiş gibi doldururlar. Onlar çılgın bir ateşin içine gireceklerdir.''  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ''Yedi büyük günahtan birinin yetim malını yemek olduğunu buyuruyor. Yetim malını yemek, ölüm anında İmansız gitmeye sebep olabilir. denilmiştir.
 
Cenab-ı Allah: ''O yetime sakın kahretme, zayıf sayıp da hor bakma ki, hakkını zayi etmiyesin.''buyurmaktadır. 
 
Müslümanım diyebilen, helallardan faydalanacaklar, haram faaliyetten de korunacaklardır. Allah'ın emrettiği görevleri yapmak dini bir görevimiz olduğu gibi haramlardan sakınmak da görevimizdir. Haram'ın ateş gibi olduğunun bilincinde miyiz? Ateş ki, nasıl insanı eşyaları yaktığı gibi, haramlar da kişiyi azaba götürdüğünün bilincinde olmalıyız.
 
HADİS-İ ŞERİFLER:
 1- Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde ''Helal belli, haram da bellidir. İkisi arasında şüpheli şeyler vardır ki, çok kimseler onları bilmezler. Şüpheli şeylerden her kim sakınırsa, dinini ve ırzını kurtarmış olur. Kim şüpheli şeylerin içine dalarsa haramın da içine dalmış olur. (Böylece) Tıpkı koru etrafında davar otlatan çoban gibidir ki, sürüsünü o koruya götürüp otlatmak tehlikesi karşısında bulunur. Haberiniz olsun ki, her ünlü kişinin bir korusu vardır. Unutmamalıyız ki, Allah'ın korusu da haram ettiği şeylerdir. Bir de uyanık olunuz ki, cesedin içinde bir et parçası (Kalp) vardır. İşte o et parçası iyi olduğu zaman bütün cesed iyi olur. Bozuk olduğu zaman da bütün cesed bozuk olur. İşte biliniz ki o et parçası kalbimizdir.''
2- ''Allah'ın manevi katında en sevgili hane (Ev), yetime ikram edilen evdir.''
3- ''Beni hak olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki; yetime merhamet eden, ona güler yüz gösterip tatlı sözle öğüt veren, yetimliğine ve zayıflığına acıyan ve Allah'ın kendisine lütfettiği nimetlerle komşusuna çalım satmayana, kıyamet gününde Allah azapetmiyecektir.''

4- Kim bir zalime yardım ederse, Cenab-ıAllah o zalimi o kimsenin başına sataştırır. 

5- ''Kim bie zalimle beraber yürürse, tıpkı onun gibi günahkar olur.'' 

6- İnsanlardan zalimi görüpde, onun iki elini yakalamazsa; onların cezasını Allah'ın umuma tşmil etmesi yaklaşır.

7- Mazlum ve mağdurun aleyhimizde edeceği bedduadan kendinizikoruyunuz. Velev ki, o mazlum kafir olsun. Zira o duaya hicap yoktur. Kendisi ile Rabb'i arasında hiç bir perde, hiç bir mani kalmamıştır.

8-''-Zalimin zulmü kendisini helaka götürür.

-zulmun karanlığı imanı karartır.

-Zulmün akibeti kısadır.

-Zulmün akibeti acıdır. 

-Parçalayıcı bir arslan, zalim bir validen daha hayırlıdır.

-Zulüm intikamı getirir, nimeti götürür...'' demişlerdir. 

9- Ey insanlar! Zenginlik, mal çokluğundan değil, gönül tokluğundandır. Aziz ve celil olan Allah, kulu için yaz(ip hazırla) dığı rızkı ona muhakkak verecektir. O halde (rızkı) talepte, güzel (hareket) edin; halal olanı alın, haram olanı bırakın.

10- Cenab-ı Allah'ın laneti, rüşvet verenin ve rüşvet alanın üzerine olsun.

11- Cenab-ı Allah; rüşvet verene, rüşvet alana ve ikisi arasında elçilik yapana lanet etsin.

12- Cenab-ı Allah, rüşvet verene de hükmünde rüşvet alana da lanet etsin. 

 
Kul, fena yola saparsa Cenab-ı Allah da rızkını o yoldan verir. Haram yediği için de kul sorumluluğu hakkeder. 

Bizler İslam alemi olarak, bütün günah, yetim hakkı ve kötülüklerden uzak olmalıyız. Allah'a ve kullarına karşı üzerimize farz olan görevlerini eksiksiz yerine getirmeliyiz ki, Cenab-ı Allah dualarımızı kabul edip, görünür görünmez kazalardan ve belalardan esirgesin.

Hem Müslümanım diyeceksin hem de haram olan yetim hakkını ve rüşvet yiyenleri ve bu zihniyete sahip olanları, riyakarlık' la adlandırabiliriz. Arı kovanında bal çalıp yendiği zaman, oh ne tatlı, arı ısırıp balon gibi şişirdiğinde de acısına katlanacaksın. Ayrıca bazı tescilli, riyakar ''İhanet şebekeleri'' kararmış olan sayfalarını beyazlaştırmak için, Hacca gidip sakal bırakıyorlar. Bu riyakarlar, sözde kararmış sayfalarını beyazlatma şeytanlıklarıyla, toplumu kandırmaya çalışıyorlar ama, Cenab-ı Allah'ı kandırabilirler mi?  Bu zihniyette olan riyakarlara, Mühendis Başbakan Binali Yıldırım'ın, ''Lafla Millilik olmaz.'' Milli sesleniş duygularını esas alarak ilgi gösterilmelidir ki, onlarla aynı zihniyette olmadığımızı belgeliyelim.

Vatanımıza, Toprağımıza, Ordumuza gözdikenleri ve çıkar amaçlı rüşvet yiyenleri, verenleri ve göz yumanları, Cenab-ı Allah, onları kahrı perişan etsin inşallah. 

Suriye de savaşan Kahraman Türk Ordusuna da, Allah güç, kuvvet versin. Kaza vebelalardan esirgesin. AminVELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN 
 
Cümle Vatan şehitlerini Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.
 
Hadis-i şerifler Kaynakçası:
Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları: Yayın No: 207   1981

Örnelal camisi imam hatibi Hasan Burkay 1964

numanaladag@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Eyl

Dizlerinizde ağrınız mı var?

29Ağs
19Ağs

Naneden Gelen Ferahlatıcı Şifalar

09Ağs
27Tem