2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı…

Fırat Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı açılış töreni, yoğun bir katılımla yapıldı.

PAYLAŞ
2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı…
Fırat Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı açılış töreni, yoğun bir katılımla yapıldı.
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Atatürk Kültür Merkezi‘nde yapılan açılış törenine;  Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Milletvekili Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karaşit, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Yıldız, Emniyet Müdürü Celal Sel, Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Soner Özgen, Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Sinan Akpınar, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.  Piyano konseri ile başlayan açılış töreninde, Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nino Kvatchantıradze birbirinden güzel eserler çaldı.

“Üniversitemiz 17 Farklı Ülkeden Toplamda 2 Bin 128 Misafir Öğrenciyi Bünyesine Katmıştır”

Akademik yıl açılış töreninde konuşan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Ülkemizin en köklü üniversitelerinden bir olan Fırat Üniversitesi’nin yeni akademik yılının açılışını gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “2021-2022 eğitim-öğretim yılının ülkemiz, ilimiz, öğrencilerimiz, aileleri ve bütün personelimiz için faydalı ve hayırlı olmasını diliyorum.  Üniversitemizde, artık sadece yurt içinden değil, yurt dışından da öğrenciler eğitim almaktadır. Cumhurbaşkanı’mızın, “Gönül coğrafyamız ile bağlarımızı güçlendirmek gerekir.” önerisi doğrultusunda, üniversitemiz 17 farklı ülkeden toplamda 2 bin 128 misafir öğrenciyi bünyesine katmıştır. Elazığ ilimiz ve üniversitemiz bize duyulan güveni boşa çıkarmamak için, yurt dışından gelen öğrencileri; yabancı öğrenci değil, misafir öğrenci olarak benimsemekte ve Türk Milleti’nin misafirperverliğini onlara hissettirmek için yoğun çaba sarf etmektedir.  Amacımız önümüzdeki yıllarda bu sayıyı arttırmaktır. “ dedi

“Fırat Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Sonra, Türkiye’de Hem 2020 Yılında Hem De 2021 Yılında 2. Sırada Yer Almıştır”

Göktaş açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi; “Fırat Üniversitesi; ön lisans, lisans ve lisansüstü seviyelerde olmak üzere, bütün akademik disiplinlerde eğitim-öğretim faaliyetlerine katkıda bulunan ve bilimsel araştırma faaliyetlerini sürdüren 435 profesör, 229 doçent, 335 doktora öğretim üyesi, 300 öğretim görevlisi, 751 araştırma görevlisi olmak üzere toplam; 2 bin 50 akademik personelle sahiptir. Akademik personel sayısı açısından üniversitemiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde 2. büyük üniversitedir. Üniversitemizde ayrıca 3bin 700 civarında idari ve destek personeli görev yapmaktadır.

Akademisyenlerimiz, son iki yılda yapılan dünyanın en başarılı bilim insanları listesinde de, Elazığ ve üniversitemiz için gurur vesilesi olmuştur.

 Stanford Üniversitesi tarafından, çeşitli bilimsel kriterlerin hesaplanmasıyla 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanları arasından ilk yüzde 2'lik dilime giren listede, 2020 yılında 30,  2021 yılında ise; 42 bilim insanımız yer almıştır. Bu sıralamada Fırat Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden sonra, Türkiye’de hem 2020 yılında hem de 2021 yılında 2. sırada yer almıştır. Bütün bu başarıları nedeniyle, akademisyenlerimize teşekkür ediyor ve onlarla gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılının insanlığa, milletimize, bölgemize, eğitim camiasına, akademik ve idari personelimize, öğrencilerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.”

Programda ayrıca, Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Vali Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da birer konuşma yaparak, yeni akademik yılın başarılı geçmesi temennisinde bulundular.

Program Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Akbulut’un, açılış dersi vermesi ve Fırat Üniversitesi’nde akademik unvan alan öğretim üyelerine, protokol üyeleri tarafından profesör, doçent ve doktora öğretim üyesi cüppelerinin giydirilmesi ile sona erdi. 

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN