Bağ Bozumu Ve Orcik Festivali'ne Start Verildi

15. Bağ Bozumu ve Orcik Festivali kapsamındaki etkinlikler Sün köyünde başlatıldı. Festivalin ilk gününde, en güzel üzüm yarışması da düzenlendi.

PAYLAŞ
Bağ Bozumu Ve Orcik Festivali'ne Start Verildi
15. Bağ Bozumu ve Orcik Festivali kapsamındaki etkinlikler Sün köyünde başlatıldı. Festivalin ilk gününde, en güzel üzüm yarışması da düzenlendi.
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Elazığ Valiliği’nin himayesinde Elazığ  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen  ve iki gün sürecek olan 15.  Bağ Bozumu Orcik Festivali’ne Sün köyünde start verildi. Festival’in ilk gün etkinliklerine, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, STK temsilcileri ve vatandaşlar  katıldı.

İl Protokolü Orcik Yaptı

Festivalin ilk gününde, en güzel üzüm yarışması yapıldı. Yarışmada birinci olan üreticiler, çapa makinesi ile ödüllendirildi. Yarışmaya katılan diğer üreticilere ise;  il protokolü tarafından çeşitli hediyeler taktim edildi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç ve Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ın da katılımıyla, kazan başına geçen il protokolü ipe dizilmiş cevizleri bulamaca batırarak orcik yaptı.

“Üzüm Elazığ İçin Çok Değerli Bir Tarımsal Üründür”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç festival ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, üzümün tarımsal değerine vurgu yaptı. Tunç, “Üzüm Elazığ için çok değerli bir tarımsal üründür. Elazığ için hem kültürel, hem de iktisadi anlamda oldukça değeri olan bir ürünümüzdür. Bu tarımsal ürünümüzün gelişmesi ve hak ettiği yeri bulmasıyla alakalı, bakanlığımızın araştırma enstitüleri, sürekli bir çalışma halindeler. Elazığ bağcılığının geliştirilmesi ile alakalı araştırma enstitülerimiz çalışıyorlar. Hem üzümün kalitesinin arttırılması, hem de üzümün zararlara karşı korunması, iktisadi olarak da, üzümün değerini bulması ve üreticilere ve yetiştiricilere para kazandırmasını sağlamaktır. Üzümün İklim ve toprak istekleri yönünden çok seçici olmaması ve farklı şekillerde değerlendirilmesi gibi sebeplerden dolayı dünyada ki en yaygın kültür bitkilerinden biridir.

FAO verilerine göre, 2019 yılı itibariyle dünyada; 7.7 milyon hektar alanda üzüm üretimi yapılmakta olup bu üzüm alanlarının,  22.7’si İspanya’da bulunmaktadır.  Üzüm üretiminde lider olan  İspanya’yı Fransa, İtalya, Çin ve Türkiye takip ediyor. Ülkemiz, yaklaşık 470 bin hektar alanda gerçekleştirdiği 4 milyon 300 bin ton üzüm ile, dünyada beşinci sırada yer alarak, dünya üzüm üretim miktarının önemli bir kısmını gerçekleştiriyor. Üzüm üretiminde önemli bir yere sahip olan Manisa, 1 buçuk milyon ton üretim ile Türkiye üretiminin  %35, 6’sını gerçekleştirmektedir.  Manisa’nın ardından,  Mersin 383 bin tonluk üretimle 2’nci sırada,  Denizli ise 3’ncü sırada yer alıyor. Elazığ ilimiz ise 110 bin dekar alanda 90 bin ton üzüm üretimi ile Türkiye sıralamasında 10’ncu sırada yer almaktadır.

İlimiz, şıralık üzüm üretiminde Türkiye üretiminin % 11’ni, sofralık üzüm üretiminin ise % 2,5’uğunu karşılıyor. Üzüm, yaş meyve olarak pazara indiği gibi aynı zamanda işleme sanayisine de hitap eden ve  sanayisi olan bir üründür. Üzüm kaliteli ve katma değer üretecek potansiyeldedir. Bu katma değerin ortaya çıkarılması Elazığ ve ülke ekonomisi açısından hayati öneme sahiptir” dedi.

“Üreticilerin Yüzündeki Mutluluğu Da Hissedebiliyorum”

Festivalde açıklamalarda bulunan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ise, “Burada toplanan bir mahsulle karşı karşıyayız. Çok meşakkat içeren, emek içeren vatandaşımızın ve üreticimizin alın terini görüyoruz. Ürünleri görünce,  üreticilerin yüzündeki mutluluğu da hissedebiliyorum. Bütün üreticilerimizi tebrik ediyorum. Emeklerinin karşılığını gururla sergiliyorlar. Bütün katılımcıları tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı,.

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN