'Tarihsel Süreçte Kayısı' Paneli Düzenlendi

Bu yıl 25'incisi gerçekleştirilen Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali kapsamında farklı birçok etkinlik düzenleniyor.

PAYLAŞ
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

Festival kapsamında Mişmişpark Fuar Merkezinde ‘Tarihsel Süreçte Kayısı’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Kayısının dünden bugüne tarihteki sürecinin anlatıldığı panele konuşmacı olarak Kayısının tanıtımına uzun yıllardır bilimsel olarak yaptığı çalışmalarla katkı sunan Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Murat Asma, Gıda Mühendisi Yüksel Sarıtepe, Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar, İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit katıldı. 

Kayısının tarihteki süreci hakkında bilgilerin aktarıldığı panelde sinevizyon eşliğinde Malatya kayısısının Dünya pazarındaki yeri, önemi, Türkiye ve Malatya’ya kazandırdığı katma değer hakkında bilgiler aktarıldı. 

Malatya’dan dünyaya yaş ve kuru kayısı ihracatı hakkında katılımcılara bilgiler aktaran panelistler, kayısının her geçen gün hem kayısı ağaç sayısında hem de bilinçli kayısı üretiminde büyük artışların olduğu vurgulandı. 

Panelde ayrıca MS 2. yüzyılda Mısır ve Perslerin kayısıyı güneşin altın yumurtası olarak tasvir ettikleri ifade edildi. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN