Bal Üretimi Yüzde 50 Azaldı

Bu yıl bal üretiminde yüzde 50 verim düşüklüğü yaşandığını belirten Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Fırat Canbay bunun en önemli nedeninin ilklim değişikliği olduğunu söyledi.

PAYLAŞ
Bal Üretimi Yüzde 50 Azaldı
Bu yıl bal üretiminde yüzde 50 verim düşüklüğü yaşandığını belirten Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Fırat Canbay bunun en önemli nedeninin ilklim değişikliği olduğunu söyledi.
Harput Sancak Haber - Harput Sancak Haber

ARICI KOVANINI KAYBETME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Fırat Canbay, gecen yıl kovan başına elde edilen balın miktarı 8 ile 10 kilogram civarında olduğunu, bu yıl ise kovan başına elde edilen balın 3 ile 5 kilo civarında olduğunu belirterek'' Bölgemizde maalesef iklimden kaynaklı doğal afetler gerçekleşti. Özellikle baharın sonunda mayıs ayı içerisinde toz taşımıyla karşılaştık, ani yağışlara bölge maruz kaldı, bölgede ki bitki örtüsünden bal veren bitkiler olumsuz etkilendi. Bu sebepten dolayı yüzde 50 verim düşüklüğü yaşadık. Buda sahaya yansıdı. Gecen yıl özellikle kovan başına elde ettiğimiz bal miktarı 8 ile 10 kilogram civarındaydı. Bir önce ki yıl kovan başına 12 kilograma kadar gidiyordu. Ama bu yıl aldığımız kovan başına verim miktarı 3 ile 5 civarı. Bu verim düşüklüğü sadece arıcıların elde ettiği balla değil, arıcı aynı zamanda öz kaynağı olan kovanını kaybetme riskiyle de karşı karşıya kaldı. Arının en önemli ürünü baldır, balın kovana girmesi lazım. Bal kovana girmediği zaman arıda bir bağışıklık düşüklüğü olur ve arıcılık sektöründe bilinen bir takım hastalıklara maruz kalınabiliyor. Buda kovan ölümlerine ve arcının öz kaynağı dediğimiz kovanını yitirmesine sebep oluyor...'' dedi

BALDAKİ FİYAT ARTIŞI VERİM DÜŞÜKLÜĞÜNDEN

Baldaki fiyat artışının enflasyona bağlı olmadığını sadece verim düşüklüğünden kaynaklandığını söyleyen Canbay şöyle devam etti'' Bizim her sene arıcımıza tavsiye ettiğimiz bal fiyatı vardır fakat hiçbir zaman tavsiye fiyatı piyasada yakalamayız. Çünkü piyasa kâr amaçlı, ticari amaçlı bir mecra haline gelmiş ürünün kalitesi çokta ön plana çıkmıyor. Bizler bu sene 80 ila 100 TL civarında satış önerimiz vardı. Şuanda arıcılarımızın piyasada ki satışına baktığımız zaman 60 ila 80 TL civarı bir satışımız var. Gecen yılda 50 ila 70 TL civarındaydı. Bu seneye baktığımız zaman çok ciddi bir artış görünmüyor. Bazen enflasyona bağlı artış olarak değerlendirilse de bizim enflasyona bağlı artış değil. Tamamen verim düşüklüğünden kaynaklı bir artış. Çünkü gecen yıla göre verim düşüklüğü söz konusu. Arıcının da bir idamesi var, geçim yapmak zorunda ve en önemlisi o arıyı bir sonraki yıla taşımakla mükellef buna yapacağı bir takım masraflar var. Bu sebepten dolayı bir önceki yılın fiyatlarıyla piyasa çıkması mümkün değil. Gecen seneye göre ciddi bir artış olmadı yaklaşık yüzde 10 yüzde 20 civarı bir artış oldu. Artışın en önemli sebebi ilklim değişikliğinden kaynaklı verim düşüklüğüdür.''

"BALI BİLDİĞİNİZ ARICIDAN ALIN”

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Canbay, Bu yıl bal üretiminin düşmesiyle birlikte hileli bal üretiminin daha da artacağının altını çizdi.

Aroma katılarak ( Nişasta bazlı sıvı şeker ) Mısır şurubuna bağlı sahte ürünler piyasada çok karşımıza çıkabilir diyen Canbay, tüketicinin bu hileleri anlayıp ayırt etmesinin neredeyse imkânsız olduğunu vurgulayarak '' Toplumda bununla alakalı yanlış algılar var. Tat yöntemi gibi bazı yöntemlerle yola çıkarak balda kalite oluşturmaya çalışıyorlar. Bu yanlış yöntem. Bala bu şekil kalite biçilmez sahte veya hakiki olduğunu anlaya bilmek için laboratuar koşullarında analizi gerekmektedir. Bizim tüketiciye tavsiyemiz, balı bildiğiniz arıcıdan alın. '' diye konuştu.

Canbay,Bu yıl bölge olarak elde edilen balın 500 ton civarında olduğunu bu düşüklüğünden dolayı piyasada Elazığ'da üretilen balı görmemizin zor olduğunu, tüketicinin dikkat etmesi gerektiğini fiyata bağlı alışveriş yapılmamasını kaliteye inanarak alışveriş yapılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak:Yeni Ufuk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN